Yararlı Bilgiler

Köpekler İçin Zeytinyağının Sağlık Faydaları

Akdeniz diyeti sadece insan sağlığına fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda köpekler için de çok çeşitli avantajlar sunar.

Zeytinyağı, kardiyovasküler sağlık için faydalarla ilişkilendirilen Akdeniz diyetindeki birincil yağ kaynağıdır. Evcil hayvan sahiplerinin zeytinyağının sağlığa olan olağanüstü faydalarını köpekleriyle paylaşmak istemeleri şaşırtıcı değildir.

“Zeytinyağının insan beslenmesi için sayısız sağlık faydası varken, ‘zeytinyağı köpekler için de iyi mi’ diye merak etmiş olabilirsiniz.” Kaliforniyalı üretici McEvoy Ranch’in pazarlama müdürü Kym Hough, Olive Oil Times’a konuştu. “Yankılanan cevap evet, zeytinyağı köpekler için birçok fayda sunuyor.”

“Zeytinyağı, sağlıklı ve güzel bir tüy için köpeğin cildini nemli tutmaya ve iyi beslenmesine yardımcı olan bitkisel besinler, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri içerir” diye ekledi. “Ayrıca zeytinyağı, serbest radikal hasarıyla savaştığı ve bağışıklık sistemini etkili bir şekilde güçlendirdiği gösterilen antioksidanlar açısından da zengindir.”

Bir evcil hayvan bakım hizmetleri platformu olan Rover’a göre, zeytinyağı köpeğinizin sağlığına dört şekilde yardımcı olur: cilt, kilo, tat ve bağışıklık sistemi.

Son çalışmalar, sızma zeytinyağının cilt kuruluğunu önlediğini, pullanan cildi yatıştırdığını, kalp sağlığını desteklediğini ve iltihaplanmayı azalttığını doğrulamaktadır. Yaşlı köpekler için bunlar, köpeklerin çevik, esnek ve aktif kalmasına yardımcı olmak için hayat değiştiren faydalar olabilir.

Sızma zeytinyağının faydaları arasında sağlıklı cildi destekleme, alerjilerle ilişkili kaşıntıyı hafifletme ve iltihaplanmayı azaltma kabiliyeti de bulunmaktadır.

Franklin, Tennessee’deki BluePearl Veterinary Partners’ta kurul sertifikalı bir dermatolog olan Christopher Reeder, Chewy’ye, köpeklerin tüylerindeki parlaklık ve parlaklığın yaklaşık 30 günlük diyet zeytinyağı takviyesinden sonra gözlemlenebileceğini söyledi.

Ancak uzmanlar, zeytinyağını doğrudan cilde uygulamak cazip gelse de köpeklerin bunu yalama eğiliminde olduğu konusunda uyarıyor. Yapışkan bir karmaşaya girmek yerine, mamalarına bir çay kaşığı zeytinyağı eklemeyi öneriyorlar.

İdeal vücut ağırlığını korumaya yardımcı olmak için köpek mamasına az miktarda zeytinyağı eklenebilir. Ancak veterinerler, ishal veya kusma gibi bağırsak rahatsızlıkları olan köpeklere zeytinyağı verilmemesi konusunda uyarıyor.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Spanish Olive Oil Interprofessional’a göre, zeytinyağı köpeklerde kalp hastalıklarını önlemeye ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Zeytinyağı tüketimi ayrıca köpeklerin enerjisini artırır ve hücresel oksidasyonu önlemeye yardımcı olur.

Zeytinyağı bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve bilişsel gerilemeyi önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir. E Vitamini gibi önemli antioksidanlar hücre zarlarını serbest radikal hasarından korur. Dogster dergisi, zeytinyağının özellikle yaşlı köpekler için faydalı olduğunu ve zihinlerini canlı tutmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Chewy raporu, düşük asiditesi ve zengin besin içeriği nedeniyle sızma zeytinyağını önermektedir. Bununla birlikte, bütünsel bir veteriner ve rapor yazarı Judy Morgan, öğün başına 20 pound (9 kilogram) vücut ağırlığı için en fazla bir çay kaşığı zeytinyağı önermektedir.

Spanish Olive Oil Interprofessional’a göre, haftada bir veya iki kez bir çorba kaşığı zeytinyağı köpeğinizin mamasına eklenecek tipik miktardır.

Bazı veterinerler her 30 ila 40 kilo (13,5 ila 18 kilogram) için bir çay kaşığı önermektedir. Köpeğinizin kendine özgü rahatsızlıkları, koşulları veya hastalıkları varsa öneriler de değişir.

Birçok köpek maması markası, ürünlerine doğrudan zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar eklemeye başlamıştır.

Rover’a göre, zeytinyağı köpeğinizin mamasını lezzetli hale getirebilir. Biraz zeytinyağı, kuru veya bayat mamaları daha çekici hale getirmeye yardımcı olabilir. Hough da bu faydayı şu sözlerle ifade ediyor: “Zeytinyağı köpeklerin mamalarının lezzetini artırıyor ve büyük köpek severler olarak mutlu bir yavruya sahip olmak en güzel hediye.”

Innovative Veterinary Care Journal’a (IVC Journal) göre, sızma veya işlenmemiş zeytinyağı sağlıklı diyet yağı sunar ve kardiyovasküler sistemi korur. Besin değeri daha yüksek olan bu yağ, ekstraksiyon yöntemi nedeniyle sızma olmayan zeytinyağlarına tercih edilmektedir. IVC Journal, sızma zeytinyağının köpekler için uzun süreler boyunca bile tüketilmesinin güvenli olduğunu belirtmiştir.

Pets Magazine’de Therese Tan, sızma zeytinyağını normal köpek mamasında kullanmak için birkaç yönerge paylaşıyor. Tan, daha taze bir lezzet ve daha düşük asit içeriği için sızma zeytinyağı kullanılmasını önermektedir. Bununla birlikte, kiloları üzerindeki etkiyi göz önünde bulundurmak önemlidir. Zeytinyağı, kilo alımını önlemek için izlenmesi gerekebilecek yağ ve kalori içerir.

Tan’a göre, zeytinyağı hassas mideleri olan köpekleri tahriş edebilir. Bu nedenle, bir köpek mide rahatsızlığı ile tepki verirse, onlara daha fazla verilmemesi tavsiye edilir. Benzer şekilde, kusma veya ishal durumunda zeytinyağı durumu daha da kötüleştirebilir.

Köpek bakımında zeytinyağı kullanımı için ölçülü olmak çok önemlidir. Morgan, ekstra kalori kilo alımına neden olabileceğinden porsiyon kontrolüne dikkat edilmesini tavsiye ediyor. Ayrıca, uzmanlar bir köpeğin diyetini ayarlamadan önce bir veterinerle konuşulmasını önermektedir.

Kaynak:
Chewy
British Journal of Nutrition