Zeytinyağı Sözlüğü

Zeytinyağı Sözlüğü: Nefaset – Zeytinyağının nefaseti ne demektir?

Zeytin ve zeytinyağı işi o kadar çok ilginç kelimeler bulunduruyor ki, insan birçoğunun anlamını merak etmekten kendini alamıyor. Mavras Zeytinyağı Sözlüğü köşemizde bugün ele alacağımız kelime; Nefaset. Nedir bu “Nefaset”? Arapçadan gelme “Nefaset”in kelime anlamına sözlükten baktığımızda; “Nefis olma durumu” olarak karşımıza çıkıyor. “Zeytinyağında aslolan nefasettir” diyenler, “Rakı sofrasının adabı vardır” diyenlerle yarışır oldular. Peki, nedir bu sıklıkla zeytinyağları hakkında konuşurken söylenen kelime? Nasıl bu kadar hayatımıza girmiştir? İnsan ilk duyduğunda zeytinyağının asitlik derecesi gibi bir şey mi acaba diye düşünüyor değil mi?

Nefis ve kıymetli olma durumu anlamını taşıyan bu leziz kelime; genellikle bir zeytinyağının tadını aktarmak, belirtmek için kullanılır. Anlatıcı kişi, karşı tarafa zeytinyağını anlatırken deneyimlediği zeytinyağının kıvamını bildiği için nefasetini belli edip etmediğini anlayabilir. Soğuk Sıkım bir zeytinyağı, nefasetini güzel kokusu ve lezzeti ile belli eder. Kısacası ‘Nefaset’, zeytinyağından aldığınız keyif demektir, aroma demektir.

Biz de Mavras olarak zeytinyağı üretim zincirinin her aşamasında uzman kadromuz ile birlikte kimyasal, fiziksel, tat ve nefaset açısından ürünümüzü kontrol edip, onaylandıktan sonra satışa sunmaktayız. Bu arada unutmayın ki; zeytinyağlarının en saf ve en kalitelileri çok hassastır.  Meyve suyu gibi algılanması gereken zeytinyağı uygun koşullarda sağlanamadığı takdirde çabuk bozulma olasılığı yüksektir. Yağın bozulması durumunda ürün nefasetini de kaybetmiş hale gelir, sağlığa yararı da kalmaz. O yüzden ışık ve hava almayan kaplarda ve serin bir ortamda saklamanızı öneririz.